Pliki w Chmurze (PWC)

_
_

"Pliki w Chmurze” umożliwiają współdzielenie danych między użytkownikami. Pozwalają na łatwe zamieszczanie w sieci plików, które będą dostępne przez dowolny czas dla wybranych przez nas osób.

Jest to rozwiązanie stworzone z myślą o pracownikach PŁ i stanowi uzupełnienie naszego zestawu usług komunikacyjnych, takich jak poczta SPE i Kurier (przesyłanie plików).

Prezentacja wprowadzająca (zapis webinarium) o usłudze "Pliki w Chmurze" (format PDF)

 

 

PWC - usługa lokalna,
infrastruktura UCI PŁ
BOX - usługa i infrastruktura
MAN-HA (federacja PIONIERId)

Usługa składa się z dwóch modułów (opis różnic dalej na tej stronie).

Dzięki "Plikom w Chmurze" można udostępniać pliki:

  • jednej lub wielu wskazanym osobom
  • na tak długo jak potrzeba
  • znacznie większe niż te, które można załączyć do poczty elektronicznej
  • w razie potrzeby tylko osobom, którym przekażemy hasło

Ponadto można zaprosić wybrane osoby do wgrywania swoich informacji do wspólnej przestrzeni.

Którą z wersji wybrać?

PWC - usługa lokalna

To nasz podstawowy moduł usługi, do korzystania z którego zachęcamy wszystkich pracowników PŁ.

Szczególny nacisk położyliśmy na zabezpieczenie danych oraz na bezpośrednie wsparcie ze strony pracowników UCI PŁ. Usługę tę stworzyliśmy szczególnie z myślą o pracownikach naukowych i administracyjnych, ale nadaje się dla wszystkich. Może być wykorzystywana do współdzielenia prac badawczych i ich wyników, ponieważ wszystkie dane są przechowywane na Politechnice Łódzkiej.

Zachęcamy do skorzystania z tego rozwiązania, tym bardziej, że wciąż pracujemy nad dalszym rozwojem PWC. Chętnie wysłuchamy wszelkich Państwa uwag i sugestii.

BOX - usługa MAN-HA PIONIERId

BOX to szybkie i proste w użyciu rozwiązanie dedykowane pracownikom dydaktycznym i ich studentom, np do udostępniania materiałów dydaktycznych. Jest to część usługi, która pozwala współdzielić dane z użytkownikami od których nie wymaga się rejestracji w usłudze. Ciekawą możliwością jest też wyświetlanie podstawowych rodzajów plików bezpośrednio w przeglądarce, bez konieczności ich pobierania na dysk.

BOX wykorzystuje infrastrukturę konsorcjum PIONIER, którego uczestnikiem jest Uczelniane Centrum Informatyczne PŁ.

 

Jak zacząć

Korzystanie z obu modułów jest bardzo podobne. Oba zostały stworzone w oparciu o to samo oprogramowanie systemowe, dlatego opisujemy je wspólnie, o ile nie zostało to wyraźnie wskazane.

Z usługi mogą korzystać wszyscy pracownicy Politechniki Łódzkiej. Wystarczy posiadać politechniczny adres mailowy. Nie jest wymagana żadna dodatkowa rejestracja ani formularz.

Rozpoczynamy klikając na jedną z zamieszczonych na górze tej strony dużych niebieskich ikon - osobnej dla modułu lokalnego PWC oraz modułu BOX:

  • PWC - logujemy się korzystając z politechnicznego mechanizmu wspólnego logowania CAS.
    Uwaga! PWC jest dostępny także jako zakładka w panelu poczty SPE. W tym przypadku dodatkowe logowanie nie jest już konieczne i z PWC można korzystać bezpośrednio z poczty.
  • BOX - logujemy się korzystając z tzw. federacji, czyli logowania wspólnego dla wielu systemów konsorcjum Pionier. Po wybraniu Politechniki Łódzkiej jako naszej uczelni przechodzimy do logowania przez CAS. Z usługi możemy korzystać od razu (aktywacja nie jest tu stosowana). Więcej w instrukcji logowania do BOX.

 

Pomoc

Dostępne są podstawowe instrukcje użytkowania PWC i BOX, a także lista często zadawanych pytań i napotkanych przez nas błędów.

Wszelkie pytania prosimy kierować do naszego BOK:

Biuro Obsługi Klienta UCI PŁ