Opis techniczny

Przystąpić do usługi mogą tylko pracownicy PŁ, posiadający aktywne konto w domenie p.lodz.pl .

Z technicznego punktu, aby rozpocząć korzystanie z usługi należy zainstalować aplikację kliencką, a następnie poprawnie ją skonfigurować.

Polecane aplikacje umożliwiające podłączenie do serwera XMPP:

Windows: Pidgin
OS X: Adium
Linux: Pidgin

Dane niezbędne do konfiguracji aplikacji (na podstawie klienta Pidgin):

Protokół: XMPP
Nazwa użytkownika: imię.nazwisko (bez polskich liter)
Domena: p.lodz.pl
Hasło: identyczne jak do poczty
Bezpieczeństwo połączenia: wymaganie szyfrowania
Port połączenia: 5222

Opis techniczny

Usługa oparta jest o protokół XMPP (Extensible Messaging and Presence Protocol) bazujący na języku XML. XMPP posiada kilka cech wyróżniających go na tle konkurencji:
- otwartość - protokół jest publicznie dostępny i podlega swobodnej modyfikacji. Klienty, serwery oraz biblioteki są często udostępniane jako wolne i otwarte oprogramowanie.
- decentralizacja - dostępnych jest wiele serwerów XMPP, które mogą utworzyć jedną wspólną sieć.
- bezpieczeństwo - każdy serwer XMPP może być oddzielony od głównej publicznej sieci. Wiele serwerów używa SSL do komunikacji z użytkownikami. Część klientów obsługuje PGP lub GPG do szyfrowania transmisji oraz zabezpieczenia oparte na SASL.
- transporty - serwery mogą udostępniać użytkownikom dodatkowe usługi, jak komunikacja z innymi protokołami oraz obsługa poczty elektronicznej. W przeciwieństwie do wtyczek do komunikatorów można z nich korzystać za pomocą dowolnego klienta.
- reguły prywatności - pozwalają określić użytkownikowi od kogo chce dostawać wiadomości, komu pokazywać swój status.
- bugtracking - XMPP zawiera dokładniejsze informacje o powstałych błędach, dzięki czemu klient użytkownika może wygenerować zrozumiały komunikat lub podjąć automatycznie działanie, które obsłuży dany wyjątek.

Autoryzacja użytkowników odbywa się w oparciu o Centralny System Uwierzytelniania i Autoryzacji PŁ, dzięki czemu użytkownicy nie muszą pamiętać kolejnego hasła. Do obsługi połączeń używana jest baza danych, jednak szczegóły rozmów nie są nigdzie zapisywane. Wyjątkiem są wiadomości przesyłane do nieobecnych użytkowników, które przez określony czas przechowuje serwer. W ramach sprawdzenia funkcjonalności aplikacji klienckich, został wykonany zestaw badań obejmujący możliwości nawiązania rozmowy tekstowej, utworzenia konferencji tekstowej, obsługi grup, transferu plików, przeprowadzenia rozmowy audio/video (w obecnej wersji serwera funkcja rozmów audio/video jest nieobsługiwana). Testy pozwoliły określić aplikacje oferujące największą funkcjonalność.